امروزه یکی از مهمترین مسائل در طراحی شبکه های سازمانی متد ذخیره سازی اطلاعات است . افزایش حجم اطلاعات، بازیابی و امنیت اطلاعات ذخیره شده، مهمترین چالش های روبروی سازمان هاست.
در درجه اول نیاز به یک فضایی است که بتوان اطلاعات را روی آن ذخیره کرد. جایی که تمامی کاربران و کامپیوترها بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.
جایی دیگر برای ذخیره بعد از پردازش نیاز است. بعضی از این کاربران و کامپیوترها باید بتوانند روی آن به طور کامل عملی را انجام دهند و برخی دیگر فقط بتوانند آن را ببینند و در عین حال تمامی این کامپیوتر ها به شبکه متصلند.
برای دستیابی به این هدف، تکنولوژی های زیادی وجود دارند که در این مطلب به پرکاربردترین آنها می پردازیم.

تکنولوژی SAN

تکنولوژی منحصر به فردی است که مجموعه ای از سرورها را پوشش می دهد. در این تکنولوژی فضای هاستینگ منحصر به یک سرور نخواهد بود. این تکنولوژی علاوه بر اینکه به سادگی قابلیت گسترش فضا و پهنای باند مصرفی را ایجاد می کند، به دلیل استفاده از سرورهای مختلف که شبکه ذخیره داده ها را کنترل می کنند، امکان استفاده از سرویس های نا همگن را در یک برنامه واحد کاملا امکانپذیر می سازد .
هدف اصلی در راه اندازی SAN، ساختن فضا ( بانک ) مرکزیت یافته ایست که تمامی اطلاعات و داده ها بروی آن قرار میگیرند و به تناوب، فضای آن به سرور های مختلف اختصاص می یابد .
مزایا :
 • فراهم کردن فضایی بزرگ با قابلیت افزودن هارد دیسک ها و تعویض هارد خراب بصورت آنلاین
 • فراهم نمودن سرعت بالا در نوشتن و خواندن اطلاعات در مقیاس های گوناگون با انواع هارد سرور
 • بازگردانی سریع اطلاعات از دست رفته در صورت خرابی یکی ا هارد دیسک ها
 • سرعت بالا و مطمئن برای دسترسی هر یک از سرورها به منابع مربوط به خود با استفاده از تکنولوژی فیبر نوری
 • این تکنولوژی بهترین حالت یکپارچگی (Consolidation ) را تامین می کند .
 • به محل ذخیره سازی داده ها مرکزیت می بخشد .
 • دسترسی به فایل را در کارآمدترین حالت فراهم می سازد .
 • قابلیت به اشتراک گذاری انبار ذخیزه سازی میان چند ماشین میزبان
 • حمایت از سیستم عامل های مختلف
 • تفکیک محل ذخیره سازی از محل اجرای برنامه ها
 • می تواند با استفاده از تکنولوژی Raid و اجزای یدکی ، آمادگی و یکپارچگی داده ها را تضمین کند .
زیرساخت مورد استفاده قرار گرفته در این تکنولوژی ،FC یا همان فیبر است . ارتباط به گونه ایست که با قرار گرفتن HBA بروی سرور ، اتصال سرور به SAN Switch برقرار شده و SAN Switch به SAN متصل می شود .
بروی Storage ، فضای ذخیره سازی به صورت مجازی به بخش هایی با نام LUN تقسیم می شود که برای هر سرور یکی از آنها نمایش داده می شود و برای ذخیره سازی مورد استفاده قرار می گیرد .
این LUN ها ، خود در فضای دیگری با نام Datastore قرار می گیرند .
SAN ها معمولا از توپولوژی Fiber Channel Fabric استفاده می کنند ، این ساختار مخصوص شبکه Storage ایجاد شده و دارای سرعت و اطمینان بالاتری نسبت به پروتکل های استفاده شده در NAS می باشد .
همانند شبکه LAN ، در شبکه SAN هم از سوئیچ های خاص استفاده می شود .

اشتراک داده ها و اتصال Multi – Os

شرکت های رو به توسعه یا شرکت هایی که در پی ادغام با شرکت های دیگری هستند ، بدون شک باوضعیت نا همگن بودن محیط ها و سیستم عامل ها مواجه خواهند شد . در چنین شرایطی است که SAN می تواند پاسخگوی این چالش باشد . چرا که توانایی کار با دو سیستم اصلی NFS ، CIFS وiSCSI را دارد . یکی از توانایی های غیر قابل انکارSAN ، حمایت آن از این پروتکل ها و قابلیت به اشتراک گذاری داده ها بین سکوهای مختلف است.

مطالب مرتبط با ذخیره سازی


مطلبی وجود ندارد