تعریف مجازی سازی

فروشندگان به شما خواهند گفت که: "مجازی سازی یک لایه انتزاعی است" عجیب به نظر می رسد؟ نمونه های مختلفی از نرم افزارهای مجازی ساز وجود دارد پس هر کسی تلاش می کند نرم افزار خودش را به شما بفروشد. اما بسیاری از فروشندگان نیازهای واقعی شما را نمی دانند و نکته اساسی در همین جاست. مجازی سازی چیزی است که بین سخت افزار و سیستم عامل شما قرار می گیرد که مطمئنا در آینده موجب می شود شما با آسودگی خیال بیشتری به وظایف روزانه خود رسیدگی کنید. همچنین یکی دیگر از مزایای مجازی سازی کاهش هزینه های سازمان شماست که در این رابطه می توانید از طریق فراز آسمان شبکه اطلاعات بیشتری را به دست آورید.
انواع روش های مجازی سازی
  1. مجازی سازی سرور: تجمیع تعداد زیادی سرور فیزیکی در تعداد محدودی سرور فیزیکی(یا فیزیکی در مجازی) نرم افزار مجازی سازی سرور مابین سرور فیزیکی و سیستم عامل قرار می گیرد و اجازه می دهد چندین ماشین مجازی را بر روی سرور فیزیکی مشابه اجرا کنیم.
  2. مجازی سازی دسکتاپ: جهت انتقال دسکتاپ کاربران نهایی از کامپیوتر شخصی به "فضای ابری" استفاده می شود. به کلامی دیگر، دسکتاپ کاربران نهایی، مجازی می شوند و آنها می توانند بوسیله مثلا تین کلانیت ها به دستکتاپشان دسترسی پیدا کنند. در این حالت سیستم عامل مورد استفاده از سخت افزار مستقل می شود.
  3. مجازی سازی نرم افزار: این روش جهت بسته بندی نرم افزار به کار می رود. به واسطه این روش می توانید نرم افزار مورد نظر را در هر جایی که می خواهید استفاده کنید. نکته ی کلیدی در این روش تجمع کلیه ی فایلهای نرم افزار در یک فایل اجرایی می باشد. در این روش فایل مورد نظر از سخت افزار مستقل می شود.
  4. مجازی سازی storage: این روش جهت مجازی سازی SAN storage به کار می رود.
  5. مجازی سازی I/O: این روش جهت کاهش تعداد کابلهای I/O مورد استفاده قرار می گیرد.
  6. مجازی سازی شبکه: جهت ایجاد شبکه های مجازی داخل سرور به کار می رود تا موجب به پیوستن ماشین های مجازی به هم و شکل گیری Virtual Security Zone شوند.
مجازی سازی حالت مختلف دیگری نیز دارد و بخصوص آنکه روزانه در حال پیشرفت است و مسائل جدیدتری به دنیای مجازی سازی اضافه میشود، اکثر افراد (بخصوص کسانی که تازه به دنیای مجازی سازی پیوسته اند) تنها به Server Virtualization می اندیشند.

چرا VMware؟

کمپانی VMware  در سال 1999 مجازی سازی را به صورت رسمی بر روی پلتفرم های x86 ارائه داده است. ازین رو VMware پیشرو در عرصه ارائه راهکار های مجازی سازی مراکز داده و پردازش های ابری به حساب می آید و راهکار هایی را ارائه کرده است که باعث پیشی گرفتن از رقبای خود  (Microsoft , Citrix) شده است. این مقایسه موجود و قابل مشاهده می باشد.

مزایای مجازی سازی، صرفه جویی مالی

یکی از عمده دلایل استفاده از روش های مجازی سازی کنترل هزینه های سخت افزاری و نگهداری سرور ها میباشد. مدیران شبکه و IT همگی از مزایا و صرفه جویی های بدست آمده در مسیر مهاجرت به سمت زیرساخت مجازی به واسطه کاهش سرورهای سخت افزاری مورد نیاز در زیر ساخت های یک دیتاسنتر و همچنین کاهش هزینه مواردی چون (برق، خنک سازی و فضای مورد نیاز برای دیتاسنتر) مطلع میباشند ولی همواره این سوال در ذهن مدیران وجود دارد : زیرساخت مجازی چگونه و تا چه میزان در صرفه جویی موثر واقع میشود ؟
کمپانی VMware برای دستیابی به پاسخ این سوال نرم افزار قدرتمندی را در اختیار مشتریان خود قرار داده است که روش ها و مقادیر صرفه جویی را با تمام جزئیات در اختیار سازمان شما قرار میدهد. به ماشین حساب VMware به آدرس http://roitco.vmware.com مراجعه کنید.

مزایای مجازی سازی، صرفه جویی زمانی و مدیریتی

در طول سالها، مدیران سرور بیشتر و بیشتر از طرف شرکت ها  و سازمانها برای مسائلی از قبیل برپاسازی سرورهای جدید، راه اندازی برنامه های کاربردی، مدیریت سرورها در مدت زمانی کم و غیره تحت فشار بوده اند. به همین دلیل Admin های سرور ها و شبکه به کمک نیاز دارند و مجازی سازی زمان آنها را حفظ کرده  و در نگهداری سرورها به آنها کمک میکند.
انتقال سرویس های مجازی سازی از یک سرور به سرورهای دیگر در چند ثانیه، تسهیل در مبادله سرور یا نگهداری سخت افزار، بدون هیچ گونه وقفه زمانی برای کاربران نهایی، ایجاد توارن استفاده از منابع سخت افزاری به طور خودکار، فراهم آوردن "High Availability " برای کلیه نرم افزارها در هنگام وقوع حادثه، ایجاد "Disaster Recovery " آسانتر از سرورهایی که سخت افزار مستقل دارند و اجرای آن بر روی هر سرور سخت افزاری دیگر و بسیاری موارد دیگر...

توانایی های ما

همانطور که مطلع هستید طراحی و پیاده سازی در زمینه هایی مانند زیرساخت، ذخیره سازی، مجازی سازی و مراکز داده کاملا امری متفاوت و نیازمند دانش و آگاهی در سطوح متفاوت است، هر کمپانی و یا سازمانی که در سطح سرویس دهی حرفه ای قرار بگیرد، نیازمند آن است که برای ارائه سرویس بهینه در تمامی زمینه های فوق طرف قرارداد هایی داشته باشد.
شرکت فراز آسمان شبکه مفتخر است که اعلام کند که با جمع آوری متخصصان بسیار شایسته و تحصیل کرده در زمینه های فوق و با بالا نگه داشتن سطح دانش و آگاهی جمعی، توانایی همکاری به صورت end to end را دارد.

مطالب مرتبط با مجازی سازی


VSPEX- قسمت اول
یکی از وظایف طراحان شبکه ، طراحی با استفاده از راهکارهای ترکیبی و به کار گیری تکنولوژی های مختلف است. بهترین روش برای طراحی یک شبکه که بتواند تمام نیاز ها را پاسخگو باشد رجوع به Best Practice (بهترین تجربه آزموده شده) می باشد.


مجازی سازی دسکتاپ(VDI)
مجازی سازی دسکتاپ(VDI) مخفف عبارت Virtual desktop infrastructure است که امکان اتصال کاربران به صورت مجزا، به یک دسکتاپ مجازی روی سرور را فراهم می آورد، که هرکدام از این دسکتاپ ها بعنوان یک ماشین مجازی (Virtual Machine)شناخته می شوند.


مقایسه PC و Thin Client
در PC های قدیمی تمامی عملیات پردازشی و اطلاعات روی دسکتاپ کاربر قرار داشت که باعث بروز مشکلات امنیتی، هزینه ای، کاهش عملکرد کاربران و... می شد اما در تکنولوژی VDI که اولین نسل آن Thin Client می باشد، بسیاری از منابع محاسباتی و داده ای در سرور قرار می گیرند تا مشکلات عدیده در PC های قدیمی را مرتفع کند.


مقایسه تین کلاینت و زیروکلاینت
در مجازی سازی دسکتاپ، دو راهکار برای کاهش سخت افزارهای سمت کلاینت صورت گرفته است.نسل اول این سخت افزارهای بهینه شده را تین کلاینت و نسل دوم آن ها را زیروکلاینت می گویند.


PCoIP Protocol
یک پروتکل نمایش از راه دور(Remote Display Protocol) است که در VDI استفاده می شود. این پروتکل توسط کمپانی Tradici ارائه شده است.


Horizon View – قسمت اول
نرم افزاری است که شرکت VMware برای امکان دسترسی از راه دور به دسکتاپ، انتشار داده است.


Horizon View – قسمت دوم
نرم افزاری است که شرکت VMware برای امکان دسترسی از راه دور به دسکتاپ، انتشار داده است.


1