مقدمه

شرکت ها امروزه درگیر مسئله ی دشوار میزکارشده اند، سازمان های IT تحت فشار هزینه های جانبیِ انطباق، مدیریت، و امنیت هستند حال آنکه رفع این معضل نه تنها بسیارپرهزینه می باشد، بلکه مانع از پاسخ دهی سریع کامپیوترها در یک تجارت پویا می شود.نیاز کاربران امروزه، دسترسی راحت تر و آزادانه تر به داده ها و نرم افزارهایشان از هر دستگاه وهر مکانی می باشد. با مجازی سازی میزکار و نرم افزارهای کاربردی در مسیری امن تر وکارآمدتر جهت مدیریت کاربران، گام بردارید و میزکاری را فراهم آورید که در کمترین زمان ممکن قابل دسترس باشد. VMware View تنها راه حل همه جانبه ای است که مدیریت IT را آسان می کند، امنیت را افزایش می دهد و کاربر را کنترل می کند، در حالیکه هزینه ها را با ارائه سرویس های میزکاربصورت متمرکز از Cloud کاهش می دهد. VMware View یک میزکار با دسترسی بالا، مقیاس پذیر، امن و با قابلیت اطمینان منحصر به فرد به وسیله کامپیوترهای فیزیکی ارائه می دهد.VMware View با استفاده از PCoIP تنظیمات شخصی میزکار و Data و نرم افزارهای کاربردی مورد نیاز کاربررا در محیط 3D گرافیکی مهیا می کند.
معرفی VMware view
با کمک VMview می توانیم کامپیوترهای Desktop را به صورت خدمات قابل مدیریت در Datacenterارائه کنیم. همچنین کاربران میتوانند به سیستم های خود از طریق هر دستگاهی( موبایل، تبلت، نوت بوک، کامپیوتر شخصی و ... ) از محل کار یا منزل دسترسی کاملی داشته باشند و مدیران شبکه با داشتن داده های کامپیوترهای Desktop در Datacenter، متمرکز شدن، امنیت، قابلیت کنترل و راندمان بالا تر را به دست می آورند.

مزایای استفاده از VMware View

مزایای مدیریت کامپیوترهای Desktop به کمک VMware View عبارتند از افزایش قابلیت اطمینان، امنیت، استقلال سخت افزار، و راحتی .
قابلیت اطمینان و امنیت
Desktop های مجازی می توانند با ادغام با نرم افزار VMware VSphere و مجازی سازی سرورها ، storage و منابع شبکه متمرکز شوند. قرار دادن سیستم عامل Desktop ها و نرم افزارها در یک سرور در datacenter مزایای زیر را شامل می شود:
 • دسترسی به داده ها به راحتی می تواند محدود شود می توان از کپی شدن داده های حساس بر روی کامپیوتر یک کارمند جلوگیری کرد.
 • تهیه نسخه پشتیبانی را می توان بدون در نظر گرفتن اینکه کامپیوتر کاربر روشن و یا خاموش است برنامه ریزی کرد.
 • Desktop های مجازی که در datacenter قرار دارند میتوانند تجربه خرابی کم و یا بدون خرابی را داشته باشند و در clusters با قابلیت اطمینان بالای سرورها قرار گیرند.

راحتی در استفاده

محیط مدیریت متحد به گونه طراحی شده است که حتی با داشتن یک شبکه عظیم هم به راحتی از طریق محیط مدیریت View قابل مدیریت باشد . همچنین Wizard ها و داشبورد ها گردش کار و حرکت در صفحه برای انجام تغییرات را بهبود می بخشند
. یکی دیگر از ویژگی هایی که راحتی را فزایش می دهد VMware remote display protocol (PCoIP) می باشد. PCoIP به کاربر تجربه ای برابر با استفاده کنونی کاربر از کامپیوتر فیزیکی را می دهد.
 • در محیط LAN: صفحه نمایش سریعتر و صافتر از روشهای سنتی دسترسی از راه دور است
 • در محیط WAN: پروتکل صفحه نمایش می تواند جبران پایین بودن پهنای باند و یا بالا بودن تاخیر را نموده و اطمینان حاصل کند که کاربر به صورت مفید بدون در نظر گرفتن شرایط شبکه به کار خود بپردازد .

قابلیت مدیریت

تأمین دسکتاپ برای کاربران نهایی یک فرآیند سریع است. هیچ کسی برای نصب برنامه های کاربردی بر روی کامپیوتر های فیزیکی هر یک از کاربران لازم نیست. کاربران به یک کامپیوتر مجازی با تمامی نرم افزارهای مورد نیاز وصل می شوند. کاربران نهایی می توانند به همین دسکتاپ مجازی خود از دستگاه های مختلف در مکان های مختلف دسترسی داشته باشید.
استفاده از VMware vSphere برای قرار دادن Desktop های مجازی مزایای زیر را دارد:
 • مدیران می توانند پچ و ارتقاء برنامه ها و سیستم عامل کامپیوتر کاربران را بدون دست زدن فیزیکی انجام دهند.
 • مدیریت ذخیره سازی داده ها ساده است. شما می توانید با ایجاد درایوها و فایل سیستم های مجازی از مدیریت جداگانه هارد ها جلوگیری کنید .

استقلال سخت افزار

ماشین های مجازی سخت افزار- مستقل هستند. از آنجا که یک دسکتاپ View بر روی یک سرور در مرکز داده اجرا می شود یک کاربر دسکتاپ View می تواند سیستم عاملی را استفاده کند که ممکن است با سخت افزار فیزیکی وی سازگار نباشد.
به عنوان مثال، اگر چه ویندوز 7 فقط می تواند بر روی رایانه های شخصی که امکان ویندوز 7 را دارند فعال باشد، شما می توانید ویندوز 7 را در یک ماشین مجازی نصب و از آن بر روی یک کامپیوتر که امکان ویندوز 7 را ندارد استفاده کنید. دسکتاپ مجازی بر روی رایانه های شخصی ، tablets ، Macs و تین کلاینت قابل اجرا می باشد.

خصوصیات VMware View

خصوصیات VMware View شامل قابلیت استفاده، امنیت، کنترل متمرکز، و مقیاس پذیری می باشد.
خصوصیات زیر تجربه آشنا تری را برای کاربران به وجود می آورد:
 • امکان پرینتر مجازی جلوی مشکلات ناشی از ناسازگاز بودن پرینتر با سیستم عامل کاربر و یا مشکلات نصب درایور پرینتر بر روی سیستم کاربر را می گیرد.
 • امکان استفاده از چند مانیتور . با کمک PCoIP میتوانیم چند مانیتور با رزولیشن های متفاوت از یک ماشین داشته باشیم .
 • امکان استفاده از دستگاهها USB و لوازم جانبی که به دستگاهی که ماشین مجازی را نمایش می دهد وصل هستند.
VMware View ویژگی های امنیتی زیر را نیز ارائه می دهد
 • استفاده از RSA SecurID دو فاکتور تأیید هویت و یا کارت های هوشمند برای ورود
 • استفاده از تونل SSL برای اطمینان از اینکه تمام اتصالات کاملا رمزگذاری شده هستند..
 • استفاده از امکان VMware High Availability برای desktop ها برای اطمینان از رفع خرابی خودکار (failover)
خصوصیات زیرمدیریت و کنترل کار مرکزی را به وجود می آورد:
 • استفاده از Microsoft Active Directory برای دسترسی به Desktop های مجازی و مدیریت سیاستها
 • استفاده از کنسول مدیریت وب برای مدیریت ماشین های مجازی از همه جا
 • استفاده از template و یا نسخه اصلی برای ایجاد سریع مجموعه ای از desktop ها
 • ارسال به روز رسانی ها و پچ ها به desktop های مجازی بدون تحت تاثیر قرار دادن تنظیمات کاربران ، داده ها، یا تنظیمات نرم افزارها

اجزای VMware Viewچگونه با یکدیگری کار می کنند؟

کاربر View Client را اجرا می کند تا به سرور View Connection وارد شود.این سرور که با Windows Active Directory ترکیب شده است، دسترسی کاربر را به ماشین مجازی بر روی VMware VSphere ایجاد می کند.

سرور View Connection

این سرور نقش یک رابط را برای کاربر بازی می کند. سرور View Connection کاربران را از طریقWindows Active Directory شناسایی می کند و آنها را به ماشین مجازی مشخص شده وصل می کند.
برای کاربران خارج از شرکت، می توان سرور View Connection را به عنوان security server نصب و پیکربندی کرد. Security server در DMZ با سرور View Connection داخل شرکت ارتباط برقرار می کند. Security server اطمینان حاصل میکند که تنها ترافیک دسکتاپی می تواند وارد شرکت شود که از طرف یک کاربر به شدت تصدیق شده باشد.

View Composer

این سرویس مدیریت ماشین های مجازی را بر عهده دارد. View Composer می تواند یگ گروه از ماشین های مجازی مرتبط به یک ماشین مجازی منبع را ایجاد کند. این استراتژی هزینه های ذخیره سازی را تا 90 درصد کاهش می دهد.
هر ماشین مجازی لینک شده مانند یک ماشین مجازی مستقل با نام و IP منحصر به فرد می باشد. با این حال ماشین مجازی لینک شده نیاز به مقدار خیلی کمتری از فضا برای ذخیره سازی دیتا دارد، زیرا از یک ماشین مجازی منبع به اشتراک گذاشته استفاده می کند.از آنجا که ماشین مجازی منبع برای بقیه ماشین ها یکیست، شما میتوانید بروز رسانی ها و پچ های سیستم ها را به سرعت نصب کرده با نصب بروز رسانی ها و پچ ها بر روی ماشین مجازی منبع هیچ گونه تاثیری بر روی تنظیمات، اطلاعات و نرم افزارهای کاربران ندارد.

سرور View Transfer

این سرور انتقال اطلاعات مابین Datacenter و ماشین مجازی که بر روی سیستم محلی کاربر کار می کند را مدیریت و ساده می کند. سرور View Transfer برای پشتیبانی از ماشین هایی که به صورت محلی بر روی سیستم کاربران اجرا می شود (که Offline Desktop خوانده می شوند )مورد نیاز است.
 • هنگامی که یک کاربر وارد desktop مجازی خود شده و یا از آن خارج می شود سرور View Transfer مدیریت انتقال اطلاعات مابین Datacenter و ماشین محلی را بر عهده می گیرد.
 • سرور View Transfer اطلاعات Datacenter و ماشین محلی را با انتقال تغییرات از ماشین محلی به Datacenter هماهنگ می کند.
 • سرور View Transfer اطلاعات ماشین مجازی منبع را بر روی ماشین محلی انتقال می دهد.

VMware View Client

اجازه ی دسترسی کاربر به میزکار از طریق Windows ، MAC ،Thin Client ، Zero Client ، iPad و Android را می دهد.

VMware ThinApp

بخشی از راه حل مجازی سازی است که درگیری های ساده را از میان بر می دارد و بعنوان بخشی از VMware View ، تکرار وظایف ساده ی اجرایی را بر عهده می گیرد و کاهش نیاز به ذخیره سازی را برای میزکاربا حفظ استقلال برنامه های کاربردی از سیستم عامل فراهم می آورد.

VMware vShield Endpoint

امنیت بصورت مرکزی مدیریت می شود و باعث از بین بردن کامل و بنیادی تهدیدات با کمترین ریسک و تاثیر بر روی میزهای کار می شود .

مطالب مرتبط با مجازی سازی دسکتاپ


مطلبی وجود ندارد